Dodany: 2011-01-19 12:59:51

Budowa zębówZęby występują u praktycznie wszystkich zwierząt. Ich funkcje i budowa są jednak zróżnicowane. U człowieka zęby pojawiają się około 8 roku życia i rosną do około 21 roku życia. Dak długi czas ich erupcji wynika z tego, iż zeby ludzkie charakteryzują się tak zwanym difiodontyzmem.

 

Oznacza to, że pierwsze zęby – zęby mleczne, zostają zastąpione zębami stałymi, które towarzyszą człowiekowi przez resztę życia. Ogólnie żeby dzielimy na siekacze, kły, trzonowcem przedtrzonowce. Dorosły człowiek z prawidłowo wykształconym uzębieniem posiada 32 zęby, podzielone na 16 zebów w żuchwie i 16 zębów w szczęce. Zeby maja budowę tkankową. Kolejne tkanki zęba to szkliwo, zębina, miazga i cement. Każdy ząd podzielony jest także anatomicznie na koronę, szyjke i korzeń.

 

Najciekawszą tkanką zęba jest szkliwo pokrywające koronę. Jest ono najtwardszą tkanką w całym organizmie. Zeby ulegają naturalnemu zużyciu oraz są narażone na wiele chorób. Dlatego jak podkreśla stomatolog poznań oraz dentysta olsztyn, by zachować je na całe życie niezbędne są wizyty u specjalistów oraz codzienna profilaktyka.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Budowa zębów
Nick: