Bruksizm to stomatologiczna choroba dotykająca wiele osób. Często cierpimy na nią noe zdające sobie z tego sprawy. Jej objawy, czyli zgrzytanie zębami, pojawiają się najczęściej w nocy, jednak nie zawsze.
Stomatolog poznań i dentysta olsztyn podkreślają, ze bruksizm to nie tylko problem stomatologiczny, ale także problem psychiczny, związany z zaburzeniami snu.Istnieje wiele teorii dotyczącech przyczyn tego zaburzenia. Specjaliści wskazują tu na rodzinne predyzpozycje, wady stomatologiczne, stres, nerwice, lęki. Z badań wynika, że bruksizm częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.
Zgrzytanie zębami może wydawać się niegroźne. Wywoływane jest ono przez skurcze mięśni żuchwy. Podczas zgryztania zęby narazone są na ogromne naciski. Powoduje to w konsekwencji do złamań zębów, starcia powierzchni żujących oraz do uszkodzeń protez. Leczenie bruksizmu nie jest proste. Wymaga nie tylko leczenia stomatologicznego, ale także leczenai psychologicznego. Leczenie stomatologiczne polega głównie na uzupełnianiu ubytków, które sposwodowane są bruksizmem. Niektórzy specjaliści zalecają stosowanie farmakoterapii.